(5). Zemědělství
(8). Státní úředníci a administrativa
(9). Soudní spory
Hlavní města: (Stará až Nová říše) Mennefer - Memfis/Iktovej - Lišt/Veset - Théby
Přední kulturní, politická a náboženská centra: Yunu - Heliopolis/Abedžu - Abydos/Pi-Ramesse
Rozloha: (ŠxD) Dolní Egypt 260x180 km/Horní Egypt 10x950 km
Počet obyvatel: (Stará až Nová říše) 900 000 - 1 000 000/2 500 000 - 3 000 000
Hustota zalidnění: venkov 5 - 40 obyvatel na km²/město 5 000 - 20 000 na km²
HDI - neboli úroveň vyspělosti (bereme v potaz onu dobu): období říší = velmi vysoké (1 až 2 místo z středomořských a blízko východních říší)/období přechodných dob = střední až vysoké (značný propad politické, ekonomické i životní úrovně)
Jazyk (mluvený): staroegyptština (původ ze semitských - asijských a hamitských - afrických jazyků), v průběhu dějin se v zemi rozšířili jazyky přistěhovalců
Národnostní složení: Egypťané, Asyřané, Féničané, Achájové, obyvatelé Kypru, arabského poloostrova, Malé Asie, řeckých ostrovů, zemí na území dnešního Afghánistánu a další (zejména v Nové říši bylo velmi pestré)
Náboženství: polyteismus (mnohobožství zahrnující takřka 2 000 božstev národních i lokálních)
Státní zřízení: svrchované království/říše
Vznik: cca. 3 200 či podle novějších studií cca. 3 100 př. n. l. (kolem roku 3 150 př. n. l. období tzv. nulté dynastie)
Hlava státu: faraon
Měna: naturálie (nejčastěji se směňovaly za zboží potraviny a prosté předměty denní potřeby)
- ZA PRVÉ TO BYLY STÁTNÍ ÚŘADY A DOMY (ministerstva): NEJVYŠŠÍM BYL KRÁLOVSKÝ PALÁC PER AA (,,úřad vlády"), kde se soustředila ta nejvyšší politika a administrativa. Dalším z pomyslného žebříčku důležitosti je BÍLÝ DŮM, který řídil finance a naturální daně, jež plnily jeho obsáhlé sýpky zrním. Druhým domem byl DŮM POLÍ, jež dohlížel na statky a úrodu. Třetím domem byl DŮM VODY. Ten koordinoval jednotlivá nilometrická pozorování a plánoval zavodňování. ČERVENÝ DŮM řídil správu královského zádušního kultu a duchovenstvo a DŮM ARMÁDY (zřejmě nejvhodnější název) zajišťoval zásobování a velení armády. Nejméně informací se dostává o zbývajících pěti domech.
- ZA DRUHÉ VZNIKLY KRÁLOVSKÉ ARCHIVY, které byly hlavní součástí velechrámů předních staroegyptských božstev. Samozřejmě v nich byly uloženy všechny důležité státní dokumenty. Některé sloužili egypťanům jako jeden z předních zdrojů o jejich minulosti.
- Třetí důležitou složkou nové státní správy byly takzvané nomy (kraje). Jejich ohraničení záviselo na politické a administrativní potřebě či na potřebě zavodňování. V dobách 5. dynastie měl Horní Egypt 20 a Dolní Egypt 18 nomů. K nomům byly přiděleny i jejich vlastní titulatury (kultovní znaky), tedy zvíře, rostlina či nějaký předmět. Ke každému z nomů byl faraonem určen nomarcha (hejtman), pověřený především správou a údržbou zavlažovacích kanálů, odváděním daní z polí a lomů či dolů a odváděním rekrutů.
- ZA PRVÉ TO BYLA SPOLEČNÁ VLÁDA OTCE - FARAONA A JEHO SYNA, KTERÝ BYL URČENÝ JAKO NÁSLEDNÍK TRŮNU. Mělo se tak zaručit hladkému přechodu vlády na následníka. Toto nové pravidlo také zahrnuje způsoby řízení území a lidí v jeho pravomoci, tedy jsou to pravidla, jež určují jak má vypadat ideální král a jeho obezřetná vláda. Monarcha má rozdávat radost, ALE MUSÍ BÝT TAKÉ PROZÍRAVÝM A ZKUŠENÝM VŮDCEM. Všechna tato opatření mají zabránit tomu, aby se díky rozšířeným pravomocím kněží, šlechticů i úředníků znovu říše nerozpadla.
- TO SE DOSTÁVÁME K DRUHÉMU ZÁKLADNÍMU BODU SPRÁVY STŘEDNÍ ŘÍŠE, JÍMŽ JE BLAHODÁRNÝ VLIV MONARCHIE NA SVÉ PODŘÍZENÉ. TO ČINÍ ZE ZEMĚ KLIDNÝ A PROSPERUJÍCÍ STÁT DLE VŮLE BOHA. Vnitřní politika současných králů zaměřená na upevňování a rozvoj království byla velmi významná. Již na počátku Střední říše byly samotným faraonem (Amenemhetem I.) vytyčený nomy a stanoveny dělící linie vody. Panovníci rozsáhlými pracemi upravili oázu Fajjům. Založili zde systém kanálů, které regulovaly vodu a vytvořily velkou úrodnou rovinu. Vezírovy funkce zůstali stejné, ale jeho pomocníky už nejsou ,,vedoucí misí" (zabezpečující spojení s nomy v Horním Egyptě), ale ,,Třicet Velkých na jihu" pověřených nejen povinnostmi právními, ale též politickou pravomocí. Nejdůležitější věcí nové politiky bylo rovněž ,,podchycení nomarchů".
- TŘETÍM BODEM JE BUDOVÁNÍ MOCNÉ ARMÁDY A OCHRANNÝCH PEVNOSTÍ NA HRANICÍCH ŘÍŠE, JEŽ MĚLI ZA ÚKOL ODRAZIT JAKÉKOLI NEZVANÉ HOSTY, A TO ZEJMÉNA NA HRANICI SEVEROVÝCHODNÍ DELTĚ NILU A NA JIHU NA HRANICI S NŮBIÍ.
- PRVNÍM BODEM NOVÉ VLÁDY V NOVÉ ŘÍŠI BYLA DOBYVATELSKÁ POLITIKA, KDY SE Z MÍRUMILOVNÝCH EGYPŤANŮ STALI VĚHLASNÍ VÁLEČNÍCI. TI BRZY OVLÁDLI ORIENT A STALI SE PÁNY ROZLEHLÉ ŘÍŠE. Egyptští králové jsou totiž nuceni hájit své království, ohrožené cizími politickými ambicemi. První myšlenka říše - ustavit val zemí ekonomicky závislých a strategicky ochranných, o nějž se opřelo egyptské impérium - bylo důsledkem politických událostí, k nimž došlo v okolním světě, a nevyplývá z touhy připojit si cizí země.
- DRUHÝM VÝZNAMNÝM BODEM JE JAKÁSI IMPERIÁLNÍ IDEOLOGIE. TO JEST VĚDOMÍ IMPÉRIA, ODPOVÍDAJÍCÍ ZŘEJMĚ FEDERALIZAČNÍ IDEJI. Dobyté asijské země představující jakési seskupení států, z nichž si každý uchovává převážnou část své autonomie. Pojítkem mezi provinciemi říše je náboženství, a hlavně faraon, jehož božská osoba splývá s osobností všech bohů. V této imperiální ideologii vystupuje Amon-Re a promlouvá o dobývání a zvýrazňuje ,,divy", jimiž obdařuje faraona, a dále hovoří o všeobecném podmanění národů říše.
- TŘETÍM BODEM STÁTNÍ SPRÁVY JE JEJÍ VEDENÍ. Důležitý je každý vysoký hodnostář. Muže se zdát, že v říši opět narostl počet jejích vedoucích služebníků a dalších dychtivých osobností. Svým způsobem je to pravda. Nejdůležitější osobou v administrativě je nyní vezír (faraon má samozřejmě poslední slovo), nebo spíše vezíři. Thutmose III. tuto funkci rozdělil a jmenoval vezíra pro Horní Egypt a vezíra pro Dolní Egypt. Tato funkce byla velmi důležitá a bylo nezbytné, aby osoba jmenovaná do této funkce jí prováděla spravedlivě. K tomuto morálnímu závazku se pojila spousta materiálních úkolů. Zejména však vezír musel vysílat posly k nomarchům a starostům na všechny potřebné kontroly a jmenoval všechny komisaře pro Horní i Dolní Egypt a ti mu každé čtyři měsíce podávali hlášení o všem, co se děje, a předávali mu každý dokument, který obdrželi od tribunálů v jejich okrsku. VE VEZÍROVÝCH RUKOU BYLO CELÉ STÁTNÍ SOUKOLÍ, ALE STÁLE JE V ÚZKÉM KONTAKTU S PANOVNÍKEM.
V polovině července se po sedmdesáti dnech znovu objevuje Sirius a obyvatelé nilského údolí již vědí, že její návrat znamená začátek záplav.
Faraon postupoval některé ze svých povinností vysoce postaveným úředníkům ve státní správě, protože musel plnit obrovské množství náboženských, administrativních soudních a vojenských povinností - příliš mnoho, než aby je mohl vykonávat osobně. Od počátku Staré říše bylo celkové řízení regionální administrativy svěřováno vezírovi, jakémusi premiérovi, který byl po králi nejdůležitějším mužem v zemi. Tento úřad byl natolik významný a náročný, že se od 18. dynastie rozděloval na dva úřady: král jmenoval zvlášť vezíra pro Horní a Dolní Egypt.
Vezíři dohlíželi na správu a řízení země a působili jménem faraona též jako nejvyšší soudci. Význam a zodpovědnost tohoto postavení a riziko spočívající v soustředění veliké moci v rukou jediné osoby vedly k tomu, že se titul vezíra uděloval jen mužům, kteří si získali faraonovu důvěru. Nebylo možné jej získat pouhým usilováním o kariéru v administrativě.
Prosperita Egypta byla založena také zejména na síti písařů rozptýlených po celé zemi. Vedli účty a psali zprávy na nespočetné papyry, jež nám umožňují nahlédnout do společenského a hospodářského života starého Egypta.
Nejstarší písemné záznamy v Egyptě byly úřední povahy: jde o malé štítky s podrobnými informacemi o pohřební výbavě, nalezené v hrobkách panovníků ,,nulté" dynastie. Předběžné zprávy nebo poznámky si písaři zapisovali na ostraka, úlomky kamene, které později vyhodili. Důležitější administrativní záznamy se však psaly na papyrus. Papyry se uchovávaly v archivech vládních institucí a chrámů s vlastním úřednictvem. Všechny administrativní papyry byly popsány kurzivním hieratickým nebo démotickým písmem. Hieroglyfy byly pro potřeby každodenního života příliš těžkopádné.
Významným ústředním archivem veškerých těchto informací byla kancelář vezíra, třídící a klasifikující papyry týkající se správy a distribuce pozemků, výše každoročních záplav, výběru daní, kariér úředníků, hlášení o místní správě a rovněž výsledků soudních sporů.
Administrativní papyry se zhotovovaly z archů, širokých zpravidla 20 cm, které se později slepovaly dohromady do souvislého svitku dostatečně dlouhého k účelu, jaký měl písař na mysli.
Četné administrativní papyry objevené v zádušním chrámu panovníka Neferirkarea na pohřebišti v Abúsíru, severně od Sakkáry, se týkají záležitostí chrámu. Jsou zde soupisy potravin, mastí a látek poskytnutých chrámem a texty vykreslující každodenní život kněží, kteří zde pracovali. Tito kněží měli prospěch ze slunečního chrámu, jejž Neferirkare nechal vybudovat, ale dosud nebyl objeven. Zvyk zvýrazňovat důležité pasáže červeným inkoustem namísto černého se ustavil již v této fázi Staré říše. To můžeme právě vidět na zmíněných papyrech.
Papyry objevené v zádušním komplexu panovníka 5. dynastie Neferirkarea v Abúsíru představují jedny z nejstarších známých dokumentů psaných hieratickým písmem. V této fázi byly znaky stále poměrně blízké hieroglyfům, z nichž byly odvozeny.
(Částečný zdroj: Ottova encyklopedie - Starověký Egypt)